Co je to rekuperace

Rekuperace – větrání pro naše zdraví

V každém uzavřeném prostoru je pro dosažení pohody nutné větrání ! Vzduch v místnostech se „vydýchá“ naplní různými pachy z lidí, zvířat,i zařízení místností. Stejně tak může být dům postaven v místě s radonovou zátěží a pak je rekuperace řešením! Zná to každý a stejně tak každý cítí potřebu nadýchnout se čerstvého vzduchu. Musí tedy zajistit větrání. Nejčastěji je větrání „zařízeno“ otevřením okna. V tom okamžiku začne vydýchaný vzduch unikat, ale spolu s ním i teplo, které bylo draze zaplaceno. Takové větrání tedy znamená plýtvání s energií a vlastně jde o vyhazování peněz.

Rekuperace Tepla

Tuto skutečnost většina lidí podvědomě vnímá, ale zažité zvyky neumí ze své mysli vytěsnit – vždyť se to tak dělalo vždy! Pak je ovšem takový člověk velmi vyděšen účtem za odebranou energii a co je horší – zcela nečekaně se začnou objevovat plísně a to může mít nevratné následky pro jeho zdraví.
Každý rok většina z nás chce trávit dovolenou na čerstvém vzduchu. Jde však jen o pár dnů nebo týdnů, které pro naše zdraví nejsou až tak rozhodující. Mnohem důležitější je, abychom většinu našeho života strávili ve zdravém prostředí. Větrání je pro život člověka stejně důležité jako pitná voda. O nutnosti mít dostatek pitné vody nikdo nediskutuje, je však zarážející, kolik lidí podceňuje stejnou důležitost správného větrání!
Každý, kdo si pořídil těsná okna a obalil svůj dům tepelnou izolací dříve nebo později zjistí, že při vstupu do domu ho ovane nepříjemný odér. Ve svém domě totiž uzavřel spolu s teplem i pachy ze své činnosti, výpary z nábytku, podlahových krytit, nošených oděvů a řady dalších, běžně nevnímaných vůní a pachů. Jejich směs vytvoří odér, který je nutné odstranit. Větrání otevřením oken nezajistí dostatečnou výměnu a navíc přivodí i kondenzaci vodních par obsažených v tomto vzduchovém koktejlu. Tak se sice prostor dočasně zbaví pachů, ale vlhkost zde zůstane a vytvoří se ideální prostředí pro množení bakterií a plísní!
Opakovaně se s tím setkáváme u všech tepelně izolovaných domů, kde není zajištěno řízené větrání prostřednictvím rekuperační jednotky – rekuperace.
Boj s plísní a houbami v tepelně izolovaném domě je bez řízeného větrání (rekuperace) marný – Savo a podobné protiplísňové prostředky pomohou jen pár dnů, ale vždy po sobě zanechají pach. Tohoto pachu se uživatel zbaví otevřením oken, ale tím se vrací do koloběhu : ztráta tepla, útrata za energii – uzavření vlhka v místnosti – vznik prostředí pro růst plísní, pachů…
Existuje jediné řešení – větrání! Váš dům musí být větrán dostatečně a kontinuálně. Prostředkem pro to je jedině vhodná rekuperační jednotka (rekuperace).
Největší autorizovaný prodejce rekuperace Paul firma www.rosain.cz , www.rekuperace-cermak.cz

Comments are closed