Jak to pracuje

Rekuperace – efektivní způsob větrání a vytápění domu

Většina nově postavených či zrekonstruovaných budov je v podstatě vzduchotěsná. Dokonalé těsnění je zde žádoucí proto, aby nedocházelo k únikům tepla, které jsou ve výsledku poměrně drahé. Na druhou stranu je tak ale do domu omezen přívod čerstvého vzduchu a v místnostech se následně hromadí vlhkost způsobující plísně. Napadne vás řešit takový problém větráním? Ano, to jistě lze, ale vedle prostého otevření okna existuje modernější a daleko účinnější řešení: rekuperace tepla a řízené větraní za pomoci rekuperační jednotky Paul.

Co se pod pojmem rekuperace tepla skrývá?

Rekuperace vzduchu je způsob efektivního využití tepelné energie zpětným získáváním tepla. Přehřátý a znehodnocený vzduch odváděný z objektu předá v rekuperačním výměníku svou energii čerstvému studenému vzduchu zvenčí, který je tak do budovy větracím systémem přiváděn už předehřátý, ovšem díky patentovanému membránovému principu výměníku Paul bez kontaminace mikroorganismy a nečistotami.

Kudy vzduch do interiéru proudí?

Rekuperace teplaČerstvý vzduch je přiváděn trubkami či plochými kanály do obytných místností jako jsou ložnice, dětské pokoje, obývací pokoje či pracovny.Znečištěný vzduch je pak souběžně odtahován z místností jako jsou kuchyně, koupelny a WC. Přívod vzduchu čerstvého i odvod vzduchu znehodnoceného je zajišťován ventilátory umístěnými většinou ve větrací jednotce.
Rekuperační jednotka by pak měla být v domě umístěna ideálně ve sklepě, kotelně (na půdě či v kůlně). V případě umístění v bytě může být ve skříni, nebo dokonce i v podhledu.

Ekologické a ekonomicky výhodné vytápění

V zimě umožňuje systém kontrolovaného větrání alespoň částečně snížit náklady na vytápění objektu. Úspora činí konkrétně 30 – 50% nákladů. Rekuperační zařízení má levný provoz a funguje na základě automatické regulace pomocí různých čidel hlídajících vlhkost, teplotu vzduchu, jeho složení a podobně. Zároveň je tento model vytápění a větrání i ekologický. Rekuperační jednotku se zabudovaným zemním výměníkem tepla je pak možné využít v letních měsících i ke snižování teploty v místnostech, tedy k ochlazování.

Jaké existují typy rekurepační jednotky?

Rekuperační jednotky jsou na trhu nabízeny ve třech variantách – centrální, decentrální (lokální) a kompaktní. Centrální rekuperační jednotka zajišťuje rovnoměrnou výměnu vzduchu v celém objektu. Lokální rekuperační jednotka zajišťuje výměnu vzduchu pouze v místnosti, kde je umístěna. Kompaktní rekuperační jednotka přináší především úsporu místa.

Jaká je účinnost rekuperační jednotky Paul?

Rekuperace-teplaI u té nejkvalitnější rekuperační jednotky samozřejmě dochází ke ztrátám tepla, protože je technicky nemožné dosáhnout stoprocentní návratnosti tepla z odváděného vzduchu. Dříve bylo za uspokojivou účinnost považováno i 60% navráceného tepla. Současnou světovou špičkou je však nový patentovaný kanálový výměník od firmy Paul, který transportuje teplo ve čtyřech směrech.Tento systém dosahuje dosud nejvyšší účinnosti, která činní 90 – 99%.Takové zařízení tedy sníží vaše náklady na vytápění v zimních měsících velmi znatelně.

Jaké jsou další výhody kontrolovaného větrání pomocí rekuperace Paul?

Kromě úspory při vytápění a dalších již zmíněných kladů patří mezi hlavní výhody rekuperace tepla průběžné odstraňování pachů z textilií a nábytku. Neopomenutelným plusem je eliminace rizika tvorby plísní v izolovaných místnostech s vyšší vlhkostí vzduchu. Vlhkost vzduchu je sledovaná zabudovanými čidly a v případě potřeby je regulována. Další z výhod kontrolovaného větrání oproti běžnému větrání okny je také to, že použitím tohoto systému nevzniká průvan, který mnoha lidem způsobuje zdravotní potíže. Na rozdíl od klimatizačního zařízení (kde vzduch cirkuluje) nemohou u rekuperační jednotky (s přívodem čerstvého vzduchu) vzniknout problémy s bakteriemi. Přiváděný vzduch je filtrovaný, a není tedy znečištěný prachem ani pyly, což je dobrá zpráva především pro alergiky.

Kontrolované větrání

Kontrolované větrání pomocí rekuperace je novým hitem v oblasti vzduchotechniky. Spojuje totiž mnoho výhod, které řeší nejvýraznější problémy nových vzduchotěsných objektů. Uživatele budov, ve kterých jsou zapojeny rekuperační jednotky, pak potěší nejen úspory za vytápění v zimních měsících, ale také kontinuální přívod čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání (kvůli čemuž je v zimě nutné opětnovně prostory vytápět), odstranění hrozby vzniku plísní či regulace vlhkosti vzduchu v místnostech.

Comments are closed